Hopp! Így jár, aki elkalandozik a neten: felfedeztem egy (számomra) új államot!
(Azért a poszt végén tegye mindenki a szívére a kezét és vallja be őszintén, hogy ez bizony kimaradt töri- és földrajz órán is a tananyagból...)
Szóval az úgy volt, hogy a hétvégi túra kapcsán elkezdtem olvasgatni Görögországról. Kiderült, hogy kicsit totós megoldással 13+1 régióra van felosztva. És mint az mostanra kirajzolódhatott elmétekben: a +1 nem más, mint
Szent Hegyi Autonóm Köztársaság.
Van a Vatikánhoz hasonló másik, vallási alapon szerveződő miniállam? Görögországon belül is van autonóm terület? Van olyan állam Európában, aminek a válogatottja nem indul a FIFA EB/VB selejtezőin? (Kár... talán megverhetnénk - persze csak ha nem kapnak isteni segítséget.) Miféle népek élhetnek egy ilyen helyen? Ez egy egész város vagy csak 1 darab túlméretezett templom valami sziklán? Hányan vannak, miből élnek? Izgalmas, érdekes, elgondolkodtató kérdések egész sora villant át az agyamon... Lássuk, mit tudunk!
- Az Athosz-hegyi Köztársaság a Szalonikitől délkeletre eső Chalkidiki-félsziget keleti (azaz térképen a vasvilla-ábárzat jobboldali) földnyelvén "terül el", mintegy 390 négyzetkilométeren (ez kb. 80%-a Budapest területének).
- Elnevezését a félsziget kinézetét nagyban meghatározó Athosz-hegynek (2033 méteres csúccsal!) tulajdoníthatjuk (Portos és Aramis tehát hoppon maradt...). Amúgy görögül nemes egyszerűséggel Αυτόνομη Μοναστική Πολιτεία Άγιον Όρος (Aftónomi Monasztikí Politía Ájon Órosz)-nak nevezik. Ez magában foglal valószínűleg mindent az autonóm kolostorköztársaság államformájára vonatkozóan is: teokratikus köztársaság! Ennek megfelelően irányító testülete a Szerzetesi Tanács.
- Ennek a nagyszerű miniállamnak fővárosa is van - ahogy az elvárható minden rendes államtól. Ez nem más, mint Karüesz. Az ország népességének úgy egyhatoda tengeti itt mindennapjait. Ez nagyjából 380 főt jelent. Szerintem ennél többen laknak a házunkban is, otthon... :)
- Teljes népesség: kb. 2300 fő (népsűrűsége tehát még a bűvös 6 fő/négyzetkilométernél is nagyobb!), akik a 20 darab önkormányzattal rendelkező kolostor egyékében, vagy épp remeteként élnek. Tipikus településformájuk a szkíti (amely nem más, mint egymáshoz közeli tanyák, szerzetesi házikók sora).
- Kapaszkodik! A Köztársaság területén CSAK 21. életévüket betöltött férfiak élhetnek, nőknek, gyerekeknek, eunuchoknak még belépni is tilos! Van egy 950 éve érvényes, számunkra vicces rendeletük: nőket szállító hajó még a partot sem közelítheti meg 500 méternél jobban! Sosem volt teljesen világos, milyen propagandával "szaporodnak" a szerzetesek... minden esetre ehhez képest meglepően sokan vannak!
- Ha már régi szabály, alapítás, történelem: már az ókor végén is remete szerzetesek lakták a félszigetet, de az első kolostort csak 963-ban alapította Szent Athanáz. Innentől kezdve viszont ugrásszerű fejlődés következett be: 1060-ra már annyira nagy lett, hogy saját alkotmányt kapott a bizánci császártól (ugyanekkor keletkezett a feljebb említett bulla is). Igazából a történelem viharait simán megúszták. (Nem úgy, mint a perzsa hajóflotta egy vihart a félsziget partjainál Kr.e. 492-ben: nagyjából 20.000, a görög létet eliminálni szándékozó katona veszett akkor oda. Erről mintha olvastam volna a törikönyvben is.) Szóval semmi különleges. Szinte végig az Oszmán Birodalom része volt, némi orosz intermezzoval, majd az első balkáni háborúban elfoglalták a görögök. De valahogy senkinek sem kellett igazán, így mindig önálló maradt. 1926 óta hivatalosan is autonóm köztársaság.
- Vallás: a Szent Hegy az ortodox kereszténység fellegvára, bár hivatalosan a Konstantinápolyi Ökumenikus Patriarchátushoz tartozik. (Ezt csak azért írtam le, mert roppant furán néz ki és nem is hangzik sokkal jobban...)
- Gazdaság, export-import statisztikák: az meg minek? Önellátók, szerzetesek. De vajon melyik mobilszolgáltatót válaszották és hogyan gyártják a járműveket... no meg az üzemanyagot? :)
Hihetetlen, milyen őskövületek bírnak megmaradni a mi kis világunkban. Ismét megérte szörfölgetni egy kicsit a Wikin! Ezt muszáj megnéznem!
Utolsó kommentek